Fontos szerepük van a nagyszülőknek is
A füzet célja, hogy megmutassa és hirdesse a generációk közötti a harmonikus együttműködést. Bemutatja, hogy milyen a nagyszülők helye, szerepe a családban, mik a fő erősségei a nagyszülő-unoka kapcsolatnak, s hol adódhatnak a három generáció összefonódásában olyan pontok, amelyek alkalmanként feszültségekhez vezetnek.
"A társadalom érettségét mutatja, hogyan fogadja el az időseket, miként támaszkodik rájuk, mennyire teremti meg, hogy az életet az idősebbek is értékesnek éljék meg. A családpolitikában fontos a generációk egymásra támaszkodása." – hangsúlyozta Beneda Attila család-és népesedéspolitikáért felelős helyettes államtitkár.
A védőnők terjesztik a kiadványt
Szabó Enikő helyettes országos tisztifőorvos arról beszélt: a hungarikumnak számító védőnői hálózat kezébe kerül a 85 ezer példányban megjelenő kiadvány. A füzet segíthet megoldani a családokban jelentkező konfliktusokat.
Kijelentette: a nagymama arra legyen büszke, hogy a fia vagy a lánya jó apává vagy anyává válik, engednie kell, hogy az újdonsült szülők a saját útjukat járják. Azt tanácsolta, ha a nagyszülők vigyáznak a gyermekekre, minden esetben kövessék a szülők elvárását. Kijelentette: a kicsiknek a nagyszülői szeretetre is nagy szükségük van.
Segít kezelni a konfliktusokat
Andrek Andrea pszichológus, a kiadvány egyik szerzője megjegyezte: gyakran tapasztalja, hogy a családokat nehéz megérteni a tágabb kontextus nélkül. Azt lehet látni, hogy akkor mennek gördülékenyen a mindennapok, ha biztonságos a kötődés a nagyszülők, szülők között. Ez a biztonságos kötődés a záloga annak, hogy a szorongás kezelhető tartományba kerüljön.
Fontos szempont az is, hogy a nagyszülők saját gyermekeiket autonóm felnőttként legyenek képesek kezelni Az alapszándék az volt, hogy szülessen egy olyan füzet, amely megmutatja, hogy nem kell félni a konfliktusoktól. A gyermekvállalás megfogalmazása szerint egy normatív krízis, hiszen átrendeződnek a szerepek, semmi sem lesz olyan, mint régen volt. Ennek kezeléséhez ad támpontot a kiadvány.
Léder László pszichológus, a füzet másik szerzője a nagypapák fontos szerepét emelte ki. Mint mondta, a nagycsaládok megszűnésével a nagyszülők szerepe bonyolultabbá vált. A Nagyszülő-füzet megírása előtt átnézte a nagyapákról szóló szakirodalmat, és a különböző publikációkból kiderült, mennyire alulkutatott a nagypapák szerepe.
Az, hogy ők háttérben vannak, annak is az eredménye, hogy a férfiak szinte kizárólag kenyérkeresők lettek. Kijelentette: ezt ők nagyon megszenvedik, az apák és a nagyapák is sokkal intenzívebb családszerepre vágynak.
Ajánlás
A Nagyszülő-füzethez Túry Ferenc, egyetemi tanár (Semmelweis Egyetem Magatartástudományi Intézet) írt ajánlást: "A nagyszülők fontosságát, az unokák nevelésében betöltött szerepüket ritkán taglalják – mintha ők csupán a család periférikus helyén lennének. A jóságos, háttérben maradó nagyszülő képétől a zárkózott, akár izolált, visszahúzódó nagyszülőkig mindenféle változat megtalálható a sztereotípiák között.
Abban, hogy a legidősebb generáció harmonikusan illeszkedjen a családba, jó kapcsolatnak kell lennie a szülők és nagyszülők között, így szabadulhat fel sok segítő erő. Az unokák fejlődése árnyaltabb, sokszínűbb lesz, ha nagyszüleiktől is tanulhatnak életbeli dolgokat.
A füzet célja nemes, megjelenése valóban hiányt pótol. Segítséget nyújt abban, hogy megálljunk egy kicsit, elgondolkodjunk azon: a generációk egymásba kapcsolódása hogyan lehetne oldott és derűs, hogyan szolgálhatná azt a szép célt, hogy az élet tovább haladjon a gyermekek/unokák révén. Mindenkinek melegen ajánlom: az aktív szülőknek és nagyszülőknek, s a leendőknek is."
A kiadvány letölthető ITT.
Forrás: haromkiralyfi.hu, csalad.hu
- Budapestimami -
- A hozzászóláshoz regisztráció és bejelentkezés szükséges