Bizonyára vannak számunkra ismeretlen, esetleg nagyobb geszusok is, de ez a néhány történet is rámutat a szenvedély megállíthatatlanságára, emberi létünk csodálatos mozgatórugójának erejére.
A paloták koronája, a Taj Mahal
Minden idők egyik legszebb épülete eredetileg fénylő fehér márvány falaival, freskóival, 60 féle drágakővel díszített, egyedülálló palota. Ez a Taj Mahal (Agra, Észak-India), azaz a ’paloták koronája’. Több mint 20.000 munkás és ezer elefánt segítségével 20 év alatt készült el.
1631-et írunk, mikor meghalt az indiai mogul, Shah Jahan szeretett felesége, Mumtaz, nem mellesleg tizennegyedik! gyermeke születését követően. Eredeti nevén Arjumand Banu Begum perzsa nemesi családból származott, művelt, több nyelvet beszélő, legendás szépségű és erényes asszony volt.
Forrás
Már 14 éves korában eljegyezték egymást, az 5 év jegyesség alatt későbbi férje nem tétlenkedett, két másik nőt is feleségül vett a kor szokásai szerint. De igazi gyengéd szerelmet, tiszteletet csak Mumtaz iránt érzett. Nevét is tőle kapta, ‘Mumtaz Mahal’ “külseje és jelleme a kor minden nője fölé emelte”.
Forrás
A legenda szerint halálos ágyán az volt az utolsó kívánsága, hogy a férje állítson emléket a szerelmüknek. A vigasztalhatatlan uralkodó felesége elvesztése után egy évre elvonult hogy magányosan gyászoljon. Visszatértekor teljesítette felesége kívánságát. Azóta a palotában egymás melletti sírban nyugszik a két szerelmes. Ez a fehér palota mára nem csak egy halott feleség iránti tisztelet, de az örök szerelem és hűség csodálatos bizonyítéka is.
Forrás1; Forrás2
Birodalmat egy szerelemért
Ki tudja hogy alakult volna Anglia 21. századi történelme, ha annak idején az ifjú Edward herceg nem szeret bele a már többszörösen férjezett és elvált amerikai Elizabeth Wallis Warfield-ba.
Forrás
Wallis első férje súlyos alkoholizmusban szenvedett, haditengerészként állandóan utazott. Válásuk alatt már ismerte második férjét, akinek angol származása miatt került ő is Angliába.
Wallis Londonban megismerkedett Edward walesi herceg egykori szeretőjével, Lady Thelma Furnesszel, aki bemutatta az amerikai asszonyt a walesi hercegnek, Anglia trónörökösének. A céltudatos Elizabeth fokozatosan elmarta Edward mellől szeretőit, bizalmas nőbarátait, és maga vette át ezeket a szerepeket. Edward heves udvarlása, értékes ajándékai kínossá váltak az udvar számára.
1936. január 20-án elhunyt V. György angol király, ezzel legidősebb fia, Edward walesi herceg VIII. Edward néven a helyébe lépett. Az új király január 21-én, miközben kihirdették a trónra lépési kiáltványát, az ilyenkor megszokott protokollt felrúgva hivatalosan is bejelentette az eljegyzését a papíron még mindig férjezett Wallis Simpsonnal. Ez többszörösen is népszerűtlenné tette őket az udvar és alattvalói körében.
Az Egyesült Királyság uralkodója, az anglikán egyház legfőbb feje számára egészen 2002-ig tilos volt olyan házastársat választani, aki már volt házas, főleg, ha már elvált ugyan, de még mindig egy fedél alatt él a volt házastársával. Az erkölcsi, politikai ellenérvek mellett társadalmi szempontból is problémás volt leendő házasságuk, mivel az asszony más nemzetiségű volt, mint a király, de még nemesi származása sincs, tehát alkalmatlan lenne a királynéi címre.
Edward nem hátrált meg, inkább lemondott a királyságról. Utolsó rádióbeszédében azt mondta:
A trónón Albert nevű öccse követte, aki VI. György néven lett Nagy-Britannia királya, és a jelenlegi uralkodó, Károly király nagypapája.
Az esküvőn a királyi család egyetlen tagja sem jelent meg, a pár külföldön telepedett le. Wallis egy Mainbocher stílusú, világoskék színű menyasszonyi ruhát viselt a szertartáson, így ez a modell később róla kapta az ún. Wallis-kék elnevezést.
Forrás
A lemondott király addigi rangját, címeit elvesztette. Ugyan windsori hercegi címet és apanázst is kapott, de el kellett hagynia Nagy Britanniát, és nem is térhettek vissza. Wallisszal csak férje halálakor állt szóba a királyi család.
Wallist ugyan a közvélemény megvetette, de a stílusát elismerték, és ekkorra már divatikonná vált. Coco Chanel, Schiaparelli és Givenchy ruhákat viselt. Rajongott az ékszerekért, és férje el is halmozta szebbnél szebb egyedi darabokkal. Ezeket mindig egyszerű szabású ruhákkal hordta.
Forrás
A házasság gyermektelen maradt, de a pár kitartott egymás mellett, egészen Edward 1972-ben bekövetkezett halálig.
Az özvegy windsori hercegné 89 éves korában, 1986-ban halt meg párizsi rezidenciáján. A gyászszertartásán a windsori kastély kápolnájában részt vett a királyi család. Az asszony a férje, a herceg mellett nyugszik a windsori kastély közelében fekvő Royal Burial Groundban. A sírfeliratán ez áll: „Wallis, Windsor hercegnéje”.
Forrás1; Forrás 2
Klasszikus csillogás
Azt tudjuk, hogy a drágakövek a nők legjobb barátai. Valóban, egy tiszta színű gyémánttal nehezen lehet melléfogni.
Így gondolta a kétszeres Oscar-díjas Elizabeth Taylor is, akit az egyik leghíresebb gyémántkedvelő hollywoodi hírességként ismerünk. Férje, Richard Burton nagyvonalú, szinte mániákus gyémántvásárló volt. Így került a birtokába a Cartier majd Taylor-Burton gyémántnak keresztelt 69,42 karátos csepp formájú drágakő.
Forrás
Gyönyörű nyaklánc készült a hatalmas, eredetileg gyűrűbe foglalt kőből, melyet a szigorú biztosítási feltételek miatt Liz Taylor csak évente egy hónapig hordhatott, a fennmaradó időben széfben kellett tartania. De melyik nő bírná megállni, hogy ne hordja a legszebb gyémántok egyikét? Így készítetett belőle egy másolatot, és azt viselte. Második válásuk után a drágakövet eladta, és árából jótékonykodni kezdett, Afrikában kórházat építettett.
Ha már szó volt korábban a Taj Mahalról, még Liz Taylort is megérintette az a hatalmas szerelem
Richard Burton 1972-ben Budapesten forgatott, így Elizabeth 40. születésnapját is itt ünnepelték, méghozzá a Hotel Duna Intercontinentalban. A vendégek között volt Grace Kelly, a monacói hercegné és Ringo Starr is. Burton a Taj Mahal nevű arany, rubin és gyémánt nyakéket ajándékozta feleségének, ám előtte fel is próbálta. A gyémánt eredetileg azé a hercegnőé lehetett, akinek az emlékére a Taj Mahal épült.
Szerelmes hangok egy szonátában
A német származású felvilágosult Brunszvik-család személyes ismeretségbe került az akkor épp felfutóban lévő 29 éves Beethovennel. A zenerajongó Brunszvik grófné egészen Bécsig vitte két nagyobb lányát, Terézt és Jozefint 1799 májusában zongoraleckéket venni. Felkeresték Beethovent és megnyerték a tanítástól óvakodó zeneszerzőt arra, hogy a lányoknak zongoraórákat adjon.
Forrás
A mester 18 napig foglalkozott velük, és búcsúzóul a „Rád gondolok” című vers kottáját jegyezte be a két Brunszvik-grófnő emlékkönyvébe, akik teljesen elbűvölték. Nekik köszönhető hogy ő maga is többször járt Magyarországon és Martonvásáron is, a családi kastélyban.
Forrás
A zeneszerző titokban mélyebb érzelmeket táplált a törékeny és igézően szép középső lány, Jozefin irányba. Jozefin fiatalon férjhez ment, családi élete főleg Bécsben zajlott, így gyakori vendég volt Beethoven is szalonjukban. Jozefin 1804-ben négy gyermekkel megözvegyült. Hat évig egyedül nevelte gyermekeit, ez idő alatt újra zongoraleckéket kezdett venni és a forró vonzalom újra fellángolt. Szerelemes levelezést folytattak, több alkalommal személyesen is találkoztak és nem csak Bécsben.
Több művét is a hölgy inspirálta, például a Waldstein szonáta Andante Favoriként ismert Adagio tételét. A darab alapmotívumának ritmusa pontosan kiadja Josephine nevét. Ez idő tájt lepte meg Jozefint az „An die Hoffnung (Op. 32)” dallal.
Házasságra azonban nem gondolhattak vagyoni és rangbeli különbségük miatt. Jozefin 1810-ben házasságot kötött az észt Stackelberg Kristóf báróval. Házasságuk híre Beethovent fájdalmasan érintette, kapcsolatuk hivatalosan megszakadt.
Beethoven titkos levelei
Az újabb talány Beethoven halála után látott napvilágot. 1824-ben felnyitották a zeneszerző utazóládáját, s annak titkos fiókjában arcképeket és három szerelmeslevél-fogalmazványt találtak. A sok vitát kiváltó címzés és dátumozás nélküli a „Halhatatlan kedveshez” néven ismerté vált levél „címzettjében” nagy valószínűséggel Jozefint tisztelhetjük az utóbbi 30 év kutatásai alapján.
Mind a halhatatlan, végzetes, egyetlen nőhöz szólnak, és bennük Beethoven beteljesült, boldog szerelemről ír. Jozefin naplóját is megvizsgálták, amelyben világosan leírja, hogy 1812 júliusában el akart utazni Prágába a „Kedveshez”, és szinte napra pontosan 9 hónappal ezután született Minona nevű gyermeke.
Jozefin sorsa mindezek ellenére szomorúan alakult, férje elhagyta és 42 éves korában idegláz következtében meghalt.
Forrás
Beethovenről és a Brunszvik család kapcsolatáról a martonvásári Brunszvik kastélyban létesült Beethoven Emlékmúzeumban még sok érdekességet lehet találni. A Kastélypark nyári koncertjeit ha teheted, ne hagyd ki!
ADL - Debrecenimami
- A hozzászóláshoz regisztráció és bejelentkezés szükséges