Ha azonban beszerezték szépen sorra az összes szükséges óvodai, iskolai eszközt, kelléket, végig ülték figyelmesen az első szülői értekezleteket, és kezdenek olajozottan haladni az új rend szerinti folyamatok, akkor az anyukák többnyire hirtelen azt veszik észre, hogy akadnak szabad kapacitásaik, felszabaduló energiáik, kedvük, lendületük, akár ahhoz is, hogy egy kicsit végre magukkal is foglalkozzanak, talán valami új dologba kezdjenek bele. Éppen ezért az ősz a karriertervezésnek, új tanulmányok kezdetének vagy épp az önmenedzselésnek is kedvelt időszaka. De sokan ilyenkor néznek új állás után, esetleg gondolkodnak pályamódosításon.
Ha tegyük fel, elkezd valamiféle változtatási szándék körvonalazódni bennünk, mindenféle konkrétum nélkül, akkor mit lehet tenni?
Semmiképpen ne fojtsuk el! Ne is odázzuk el! Inkább nézzük meg, mi munkál a háttérben! Milyen igények, milyen vágyak szülték, mióta tart bennünk? Lehet, most jött el az ideje, hogy megvalósítsunk valamilyen régi álmunkat? Nézzük meg, miből építkezhetünk, és melyek a lehetőségek! Ha hirtelen kevés esélyt látunk a továbbiakhoz, akkor is adjunk időt, hogy kicsírázzon a magocska, hátha hamarosan eszünkbe jut valami, hátha valahonnan elénk kerül mégis egy kedvező lehetőség vagy valaki, aki támogatónk lesz. Hiszen, ha utánanézünk, világossá válik, hogy a legtöbb sikeres ember is valahogy így, apró lépésenként talált rá az útjára, és nem szempillantás alatt jutott fel a csúcsra.
Kedves Anyuka, aki most olvasod ezt a cikket, vajon ismered erősségeidet, és ha igen, megfelelő jelentőséget tulajdonítasz nekik?
Akkor is, ha évek óta otthon vagy a gyerekekkel? Ha így van, jól teszed és okkal teszed, mert nemcsak a munkahelyen fejlesztett készségeink értékesek. Mennyi újat tanulunk anyaként, milyen sok jártasságra teszünk szert az otthon töltött időszak alatt, amelyek más területen is előnyünkre válnak! Idővel ezek majd úgyis felszínre kerülnek, amikor a helyzet úgy hozza.
És persze a régen szerzett tudás, képesség sem megy veszendőbe. Frissítsd fel, ha fontosnak tartod, foglalkozz vele, ha még mindig azon át vezet az utad, vagy helyettesítsd új ismeretekkel, tanulmányokkal!
Miben szeretnél fejlődni, hogy közelebb kerülj a célodhoz? (Persze van úgy, hogy a cél is homályos még kissé.) Mi legyen a következő lépés?
Számtalan kérdés, sokszor mindegyik újabbakat vet fel. De ez nem baj, ez azt jelzi, hogy megmozdult belül valami. Talán ideje komolyan gondolni a változtatásra, és megtenni az első lépést?
Hogy gyorsabban, objektívebben jöjjenek a válaszok, érdemes segítséget kérni. Például jól jöhet a karrier tanácsadás vagy a karrier coaching. Mi a kettő között a különbség? A coaching túlmutat a tanácsadáson, konkrétan azon, hogy a karriert, munkába állást illető kérdésekre megérkezzenek a válaszok. A coaching során egy fejlesztő folyamat részesévé válsz majd. Miközben megfogalmazódik, hová szeretnél eljutni, az is körvonalazódik, hogyan tudod ezt elérni, és olyan praktikus képességeid kezdenek egyre erősebbé válni, amelyekre szükséged van ezen az úton. Például magabiztosságra, rugalmasságra, találékonyságra, kezdeményezőkészségre, stb.
Ha kezded érezni, hogy itt az ideje valami újba fogni, vágj bele a tervezésbe! Gondold ki, mi legyen az első lépés, és tedd meg!
Sok sikert kívánok:
Gutai Márta
karrier tanácsadó, coach
grafológus szakértő
http://jgm557.wix.com/munkavallalas
Kérdezz bátran szakértőnktől: Gutai Márta válaszol
Állást keresel, munkába térsz vissza vagy éppen pályamódosítás előtt állsz? Nem tudod jó-e az önéletrajzod, mit írj a motivációs leveledbe? Vagy saját lábra állnál és vállalkozást indítanál, de túl sok a megválaszolandó kérdés, kérdezd szakértőnket, bármilyen munka és karrier témában keresd Őt bátran.
- A hozzászóláshoz regisztráció és bejelentkezés szükséges