Jelenlegi hely

"Az igazi tehetség tudja, mit akar" - beszélgetés dr Gyarmathy Éva pszichológussal

Mit tehetünk, ha felismerjük, hogy a gyerekünk tehetséges? Milyen hatással van a gyerekekre az iskolán kívüli tevékenység? Dr. Gyarmathy Éva, az MTA Pszichológiai Kutatóintézetének tudományos főmunkatársa ad választ kérdéseinkre.

Sok gyerek jár magántanárhoz, különórákra akkor is, ha az iskolai anyagot remekül elsajátította. Szükséges ez a tehetség kibontakoztatásához?

Természetesen ideális esetben az iskolai tanítás sokféle gyerek számára nyújt képességeinek és érdeklődésének megfelelő kihívást. Elmondható azonban, hogy a tehetségesek számára az átlagos gyerekekre szabott környezet nem nyújt elegendő és megfelelő kihívást. Ezért mindenképpen szükséges a szokásos tanításon túl is teret adni a fejlődésre, amihez azonban nem feltétlenül kell különórákra járnia a tehetséges gyereknek. A családban, baráti körben számos lehetőség van mind a gondolkodás fejlesztésére, mind a stratégiai játékok, zenetanulás, érdeklődés kielégítésére, amik a tudomány és művészet különböző területei.

A tapasztalat szerint észreveszik-e a pedagógusok, ha egy gyerek tehetséges valamiben?

Az iskolában legtöbbször az iskolai tehetséget azonosítják a pedagógusok. Ők azok, akik a verbális és a matematikai-logikai területen kiemelkedők.

Az iskolapszichológus segítségével számos iskolában végeznek IQ-tesztet. Előfordul azonban, hogy az amúgy kiemelkedő intelligenciájú gyerek csak közepes tanuló. Miért van ez így?

Az iskolában elsősorban a motivációtól függ, mennyire lesz jó tanuló a gyerek. Persze az intelligenciatesztekben is motiváltnak kell lenni, de másképpen és csak rövid ideig. Az intelligenciatesztekkel nem lehet a tehetséget azonosítani, és az iskolai sikerességgel sem függ össze a tehetség. Mind az IQ-tesztek, mind az iskola az átlagra készült, és megbicsaklik a különlegeseken. Ezért egyik sem kifejezetten alkalmas a tehetségek felismerésére. A legjobb módszer a tehetségek fejlesztése és a tevékenység megfigyelése.

 

Az iskolán kívüli tevékenységeknek van-e hatásuk a személyiségfejlődésre?

Minden közegnek, amely körülveszi a gyereket, hatása van fejlődésére, így a személyiségének alakulására is. Kiváló személyiségekkel, példaképekkel találkozhat, és persze elrettentő példákkal is. Mindenképpen tapasztalatot jelent minden új helyzet. Ezek feldolgozása a fontos, és ebben a család tud partner lenni.

A szülő mit tehet, ha észreveszi, hogy a gyereke különlegesen kiemelkedő egy területen?

Nagyon lényeges, hogy a gyerektől ne teljesítményt, hanem a tevékenységet várja el a környezet. Az igazi tehetség nagyon tudja, mit akar, és bizonyos fokig öntörvényű. Az „átlag-tehetség" kicsivel nagyobb irányítást kíván, de ebben az esetben is az érdeklődésére tekintettel kell tevékenységeket választani. Egyébként ma már könnyebb helyzetben van a tehetséges gyerek. A Géniusz Projekt nyomán egyre több tehetségpont alakul, ahol a legkülönfélébb foglalkozásokra van lehetőség. A Magyar Géniusz Program egyik célja, hogy megalkossa a tehetségtérképet, mely egyszerre segítené a tehetséges gyermekeket, fiatalokat és szüleiket, pedagógusaikat abban, hogy lakóhelyük közelében is magas színvonalú tehetséggondozó intézményeket, jó gyakorlatokat találjanak érdeklődési területüknek illetve tehetségterületüknek megfelelően. Mentorokat is lehet találni, akik egyengetik a tanulás, fejlődés útját.

Minden szülőnek a saját gyereke a legokosabb, legszebb, legügyesebb. Hogyan lehet mégis kiszűrni, ha gyermekünk tényleg tehetséges valamiben?

Elsősorban az érdeklődése mutatja a gyerek képességeit és tehetségét is. Ha valamely irányban nagy érdeklődéssel, kitartóan tevékenykedik a gyerek, az biztos jele a fejlődési lehetőségnek, akár a tehetségnek is. Néhány esetben az is jellemző, hogy a gyerek nem marad meg ugyanannál a területnél, hanem egyiktől a másikig haladva, de mindig nagy intenzitással, kitartó érdeklődéssel fordul az éppen aktuális terület felé. Ettől sem kell megijedni, ez is a keresés és megismerési vágy jele.

Hány éves kortól lehet megkülönböztetni a kiemelkedő érdeklődést, tudást, képességet egy bizonyos területen?

Ahogy a gyereknek lehetősége van a világot felfedezni, így akár már 2-3 évesen. Ezért is lényeges a tehetségfejlesztés szempontjából minél korábban minél változatosabb tevékenységekkel megismertetni a gyerekeket. 

Érdemes-e terelgetni a gyerekeket egy bizonyos irányba azért, hogy egy adott tevékenységet szeressen is végezni?

Érdemes terelgetni egy kicsit, de ha nagy az ellenállás, semmiképpen nem jó erőltetni. Más területen is megjelenik majd a tehetsége, és ha maga választja, nagyobb erőfeszítéseket fog tenni érte.

Sokan félnek, hogy a gyerek a tehetségtől „más" lesz, kiközösítik majd. Mivel bátorítaná ezeket az aggódó szülőket?

Ez valóban nagyon nagy probléma. Ebben a kérdésben a társadalomnak van nagy feladata. Addig is a szülői elfogadás adhat a tehetségeseknek erőt. Ha a szülő el tudja fogadni, hogy a gyerek másmilyen, mint a szomszéd gyerekek, a barátok vagány vagy simulékony gyerekei, akkor mindent megadott, hogy a tehetséges gyerek a saját útját merje járni. A szülő nagyon meghatározza a gyerek értékeit, és ez a kérdés is ebbe tartozik.

Hogyan lehet a tehetséges gyerekből sikeres felnőtt?

Ha megtanulja, hogy a kihívásokat válassza. Ehhez az kell, hogy bízzon magában, ez pedig a szülők adhatják meg a gyereknek a beléje vetett hitükkel.

 

Forrás: www.geniuszportal.hu

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Hogy valóban élményekkel teli legyen a nyár!

Hogy valóban élményekkel teli legyen a nyár!

Mostanra már nyakig vagyunk a nagy nyári szünet kellős közepében. Mindenki elképesztően várta, a szülők talán már el is felejtik a holazalvókám-elfelejtettükalogopédiafüzetet-beposhadtazúszáscucc kombinációját, a gyerekeknek pedig egy ideje nem kell a szülők gyengéd (vagy épp agyvérzésközeli hangvételű-keljmárfelmertelkésünk!!!) ébresztésére kelniük. Szóval mit csinálnak? Hát még az ébresztőóra megcsörrenése ELŐTT természetesen közlik, hogy felkeltanaaaap, éhesvagyooook, kakiltaaaaam :D Én nem tudom, hogy vannak kódolva, de egyszerűen félelmetes, hogy a tanév idején 7kor sírva nyalábolom ki az ágyból az ovist, bezzeg a szünidőben 6kor már arcon pörögnek a testvérével együtt… Kis-Kovácsné Vancsa Barbi írása.
Rázva, keverve... jeges tea és kávé italok forró napokra

Rázva, keverve... jeges tea és kávé italok forró napokra

A nagy nyári melegben gyakran úgy érezzük, hogy könnyebb lenne egy kávéval, vagy teával. Forró helyzetekre jól jön néhány jeges korty akár mindkettőből.
Bolhazsákok és könyvmolyok

Bolhazsákok és könyvmolyok

Emlékszel még gyerekkorodból az összebújós meseolvasásokra? Az első kiböngészett betűkre, mikor végre összeállt egy szó? A takaró alatt zseblámpával olvasott regényekre? A könyvek világába belépés élménye egy életre elkísér bennünket.
Így lesz ügyes kezű gyereked

Így lesz ügyes kezű gyereked

Sok szülő csak az iskolaérettségi vizsgálatok során szembesül azzal, hogy óvodás gyermekének a rajzkészsége, vonalvezetése még nagyon távol áll attól, amilyen készségekre az első osztályban szüksége lesz. Kézenfekvőnek tűnhet ilyenkor színezők és feladatlapok garmadájával elárasztani a gyereket, ám a mozgások finomodásához nem erre van szükség.
Ugrás az oldal tetejére