Jelenlegi hely

Mitől lesz nyugodt a babavárás? Tippek, tanácsok a stresszmentes 9 hónaphoz

Egy gyermek érkezése izgalmakkal teli időszak, főleg, amikor az első babát várja a család. A bizonytalanság, a stressz, a felesleges idegeskedés azonban sem a kismamának, sem a kisbabának nem tesz jót, ráadásul a félelmek, aggodalmak legtöbbször abból adódnak, hogy a leendő szülők nem rendelkeznek elegendő információval és túl sok a bizonytalanságot erősítő tényező. Éppen ezért összegyűjtöttünk néhány tanácsot, amelyek segítenek, hogy nyugodtabban, kiegyensúlyozottabban teljen ez a kilenc hónap.

1. Készülj fel testileg és lelkileg is

Egy valóban nyugodt várandósság nem a fogantatással kezdődik, hanem az azt megelőző hetekben-hónapokban.

A lelki ráhangolódás érdekében pároddal beszélgessetek sokat a családalapításról, családbővítésről osszátok meg egymással gondolataitokat, keressetek együtt választ a felmerülő kérdésekre. A nyugodt fogantatás és babavárás egyik legfontosabb feltétele, hogy mindketten életeteknek abban a szakaszában legyetek, amikor nyitottak vagytok azokra a változásokra, amit egy gyermek születése hoz magával.

Az egészségügyi alkalmasság felmérésére a leendő kismamának érdemes nőgyógyászati vizsgálatot, rákszűrést, cytológiai vizsgálatot csináltatni, illetve célzott vér- és vizeletvizsgálattal jó előre kiszűrni, hogy esetleg fennállnak-e a várandósságot veszélyeztető és a fogantatást nehezítő egészségügyi problémák.

A leendő apukának andrológiai szakrendelésre és laborvizsgálatra érdemes bejelentkezni, az első a nemzőképességről, a második az általános egészségi állapotról ad információt.

A felkészülési időszakban a felesleges, illetve mellőzhető gyógyszerek szedését érdemes abbahagyni, természetesen orvosi konzultáció után. Kerülni kell a dohányzást, a dohányfüstöt és az alkoholfogyasztást is.

A tervezett fogamzás előtt három hónappal legcélszerűbb megkezdeni a magzatvédő vitaminok szedését, hiszen kutatások szerint a veleszületett rendellenességek egyharmada védhető ki a folsavtartalmú multivitaminokkal. A 12. hétig  mindenképpen, de mai ismereteink szerint a várandósság teljes időtartamában javasolt a magzatvédő vitamin szedése, ugyanis így a koraszülés kockázata is csökkenthető.

Ha esetleg már elmúltál 37 éves, kötelező genetikai tanácsadáson részt venni, és ezt a konzultációt is érdemes már a felkészülés időszakában megtartani. Szakemberek a genetikai tanácsadást azonban már 37 éves kor előtt is javasolják, hiszen az itt kapott információk birtokában sok bizonytalanságot ki tud zárni a leendő anyuka, és kevésbé aggódik a kockázatok miatt.

2. A legkorszerűbb eljárásokat válaszd

Az orvostudomány olyan rohamosan fejlődik, hogy a vizsgálati módszerek, szűrések egyre részletesebb és pontosabb információkat adnak a kismama és a magzat egészségi állapotáról. Két terhesség között is megjelenhetnek új eljárások, ezért nem érdemes csak a korábbi vizsgálatokat igénybe venni, ha vannak már jóval modernebb lehetőségek. Nem mindegy például, hogy a kötelező ultrahang vizsgálatot milyen készüléken végzik, a legkorszerűbb gépek nagy felbontású, részletgazdag képei különleges élményt nyújtanak a kismamáknak, és nagyobb pontossággal, más ultrahang gépekhez képest akár már 6 héttel korábban segítik kiszűrni az esetleges rendellenességeket is.

A kötelező ultrahang vizsgálatokon túl számos egyéb vizsgálati módszer áll rendelkezésre, mellyel a kockázatokat, esetleges rendellenességeket kiszűrhetjük akár fogantatás előtt akár utána. Az ország különböző pontjain működő magzati genetikai központokban egyszerű vérvétellel többféle genetikai vizsgálatot elvégeznek, melynek eredménye részletes információt ad, így csökkenti a kismamában lévő bizonytalanságot és segít döntéseket hozni.

A családalapításra készülő párok számára javasolt az a vizsgálat, amely azt elemzi, hogy a szülőknek van-e rejtett genetikai rendellenessége és ha igen, milyen betegségek „hordozói” anélkül, hogy tudnának róla. Az ORIGIN hordozóság szűrés olyan recesszív öröklődésű génhibákat vizsgál, amelyek a vizsgált személyben nem okoznak betegséget, ám ha leendő szülőknél ugyanannál a génnél talál eltérést, a születendő gyermekben az adott génhibára visszavezethető betegség kialakulásának kockázata 25%-os, nemi kromoszómákat érintő génhibák esetén pedig 50%-os lesz. Ha ilyen eset áll fenn, fogantatás után már célzottan lehet vizsgálni, hogy a magzatban kialakult-e az adott betegség, mint például az SMA vagy a cisztikus fibrózis.

A terhességi protokoll szerint első genetikai vizsgálatra – amely kötelező genetikai ultrahang vizsgálatból és választható vérvizsgálatból áll – a várandósság 11. és 13. hete között kerül sor, ennek célja a fejlődési rendellenességek kiszűrése. Az anyai vérben keringő magzati DNS-t analizáló korszerű vizsgálatok azonban már ennél is korábban, a 9. héttől közel 100 %-os biztonsággal képesek kimutatni a fogantatáskor keletkező genetikai rendellenességeket. Az anyai életkorhoz köthető genetikai rendellenességeket, mint például a Down-szindróma, Edwards-szindróma, Patau-szindróma a PrenaTest szűréssel lehet kimutatni, míg az apai életkor előrehaladtával gyakrabban előforduló, egy génhez köthető, újonnan kialakuló genetikai betegségeket a MONOGEN vizsgálja. A PrenaTest alkalmas akár a magzat teljes kromoszóma állományának vizsgálatára is, sőt amennyiben a szülők szeretnék tudni a baba nemét, ez a szűrés azt is megállapítja jóval korábban, mint az
ultrahang vizsgálat, már a 12. héten.

3. Megbízható forrásokból informálódj, kérdezz orvosoktól, szakemberektől

Természetes, hogy a közösségi média korában a közösségi oldalakon és az interneten igyekeznek tájékozódni a leendő anyukák a rájuk váró 9 hónapról. Mivel azonban a pozitív hírek kevésbé érdekesek, mint a negatívak, ráadásul nem is mindig valós tényeken alapulnak ezek a cikkek, bejegyzések, ezért számos tévhit, félinformáció kering az egyes csoportokban, ami felesleges aggodalmakat kelt a kismamákban. Ha kérdésed van, azokhoz fordulj, akiknek ez a szakmájuk, ezt tanulták hosszú éveken át.

Bátran fordulj orvosodhoz, ne érezd magad kellemetlenül, ha akár többször is felteszed ugyanazt a kérdést. Mindenkinek szüksége van egy olyan biztos pontra ebben a 9 hónapban, aki valós, szakmai tudáson alapulva tud megnyugtatni, segíteni. A hitelesség mellett a bizalom is kiemelkedően számít, hogy nyugodtan várd gyermeked születését.

Iratkozz be felkészítő tanfolyamra. Ezek már online és offline formában is elérhetőek kifejezetten kismamáknak, kispapáknak. Segítségükkel részletesen megtudhatsz mindent a szülésről, babagondozásról, szoptatásról. Erre szakosodott szakemberek magyaráznak el mindent, segítenek felkészülni minden esetre, és természetesen kérdéseidre is választ adnak.

Fontos, hogy a fogantatásra való felkészülést és az azt követő 9 hónapot egy különleges állapotnak fogd fel. Zárd ki a zavaró körülményeket, próbáld meg a benned lévő bizonytalanságot csökkenteni és arra koncentrálni, hogy ez az időszak a nyugodt várakozásról szóljon, tehát a babavárás várandósság legyen és ne terhesség.

Forrás: well.hu

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Már látogatható a Vörsi Betlehem

Egy kicsi falu különleges látnivalója – Idén is látogatható a Vörsi Betlehem

Tudtad, hogy egy Balaton melletti kis faluban látható Közép-Európa legnagyobb betleheme? Idén 75. alkalommal építette fel Vörsön a falu apraja-nagyja Jézus születésének pillanatát megörökítő bibliai jelenetet, aminek csodájára járnak a világ minden részéről.
A mi adventi naptárunk Nektek: 24 talányos és találós kérdés kicsiknek és nagyoknak

A mi adventi naptárunk Nektek: 24 talányos és találós kérdés kicsiknek és nagyoknak

Tanító nénik, kisgyerekes szülők, most főleg rátok gondoltunk! Idén egy újdonságot készítettünk olvasóinknak. Fókuszban a találos és talányos kérdések!
2025 és az 5 hosszú hétvége - versbe faragva hoztuk nektek

2025 és az 5 hosszú hétvége - versbe faragva hoztuk nektek

A tervezést soha nem lehet elég korán elkezdeni! Mutatjuk a 2025-ös ünnepeket és a hosszú hétvégéket rímekbe szedve:
Fénylő ablakok nyílnak – Világító adventi kalendárium

Fénylő ablakok nyílnak – Világító adventi kalendárium

Élő adventi naptárrá változnak azok a települések, ahol a házak ablakait ünnepi fénybe és díszbe öltöztetik, számmal jelölve a napokat december elsejétől karácsonyig. A várakozás izgalma igazi közösségi élménnyé válik. Testi-lelki egészséget szolgáló program lehet ilyenkor az esti séta lakóhelyünk utcáin. 
Ugrás az oldal tetejére