Jelenlegi hely

Utolsó perces adventi koszorúk - környezettudatosan

Naná, hogy elfelejtetted! Én is! Már a gyertya is megvan (a reggeli nagybevásárlással a boltból), de nem volt idő összerakni. Nincs ötlet, kevés a szalag? Nyugi, itt a segítség! Van pár egyszerű, de gyakorlatias ötletünk.

Alapanyag keresőben

Biztos akad otthon egy szép csereped, tálad vagy fém sütisdoboz. Bármiből lehet koszorúalap, ha elég karácsonyinak érzed a hangulatát. Mit szólnál egy ilyen kis helyes darabhoz?

A képen szereplő díszhez néhány kövirózsa, moha, 2-3 kis toboz és minigömb, maradék szalagok, virágföld és evőkanál kellett csaká. Elég hozzá egy séta a kertben, az utcán, a közeli parkban, vagy a szomszéd nénivel egy kis trécselés, és meg is vannak a zöldek. No meg körülbelül fél óra. 

A kiválasztott edénybe 3/4-ig jól tömörített föld került - de lehet apró kavics vagy sóder is - így stabilan fogja majd a beleállított gyertyákat.

Tipp: Ha közel kerülnek egymáshoz a gyertyák, nagyon vastagnak kell lenniük, hogy lángjuk ne olvassza meg a mellette állót.

A képen körbekötöttem többféle szélességű szalaggal, zsinórral a 4 gyertyát, klasszikus pirosban némi arannyal törve meg a szélesebb szalagot. Majd rendezd köré a díszeket saját ízlésed alapján és jöhet az esti gyertyagyújtás!

Ugyanebben az edényben ugyanezekkel a gyertyákkal egy másik színvilágú dísz is elkészült, végül ezt szavazta meg a család. Ebbe a fehérre festett tobozok, ezüst csillogó és fehérarany glitteres üveggömbök és formák, nagyszemű gyöngyök és egy vékonyabb fehér alapszínű ezüst mintás szalag kerültek a gyertya köré.

Lebomló, újrafelhasználható is lehet az adventi asztali dísz

Rengeteg műanyagot (is) használunk a karácsonyi dekorációkhoz. Milyen jó lenne ezeket csökkenteni.

Csere-bere

Több olyan Facebook csoport is létezik, ahol a régi, retró díszeket lehet csereberélni, vagy épp eladni. Vannak olyan csoportok is, ahol a trendkövető dekormániások cserélgetnek, árulják a modern, trendi darabokat. 

Régi díszek

Csökkenthetjük a környezetünk terhelését, ha a régebbi díszeket felújítjuk, új helyen, új funkcióval felhasználjuk. Átfesthetőek, a hibás helyen díszíthetőek, vagy épp azon a felén beragaszthatod egy kompozícióba. Anyósom örökölt gyönyörű üveg madárkáin például csak a tollakat kellett lecserélnem, igazán friss darabok lettek.

Szalagok

A nagyobb szalagokat is érdemes eltenni, akár téma szerint nyithatunk egy-egy cipősdobozt nekik. Ahol menhetetlenül meggyűrődött, kivasalhatjuk. Tudom, viccesen hangzik, és úgy tűnik, kinek jutna rá ideje?

Tipp: Összegyűjtve, egy ingvasalás után elegendő 2 percet szánni rá: átöblítem vízzel, és alacsony hőfokon egymás mellé fektetve, vékony anyaggal letakarva, hogy ne kapja össze egy perc alatt kész.

Kütyümütyük

Aki gyakran készít dekorációt, pontosan tudja, hogy sokszor egy-egy dobókockányi szín hiányzik valamely részéből a kívánt hatáshoz. Ilyenkor segít egy kis rekezses doboz, ahova az évek alatt felgyülemlett apró, kidobni sajnált cuki kütyüket, emlékeket tesszük. Jól jöhetnek még a díszeinkbe. Így került a törött kulcs a vintage karácsonyi asztali dekorba, a törött porcelánmadárka egy női gardrobe díszébe vagy a sérült aranygömbök az adventi tálba.

Adventi tál zöld módon

Kedvenc tálalótálamba földet tettem 3/4-ig, majd beleültettem a kertből néhány kövirózsát, sziklakerti növénykét. Beleállítottam a gyertyákat, majd kavicsok, moha és persze díszek kerültek köréjük. Mini üveggömbök, gyöngyszemek, fakéregből formák, tobozok. Amit otthon találtam. 

A kis gombák és a harang majd 50 évesek, egy lomtalanítás közben akadtunk rájuk. Lehet, hogy kopottak, kicsit fakók, de mindig eszembe juttatják, hogy hány család örülhettett nekik, mikor meglátták őket a fán csillogni. 

Tipp: a november végén kertből bekerült növények a lakás melegében hősokkot kapnak, így érdemes először hozzászoktatni őket a lakás klímájához. Napközben pedig hűvösebb helyen tárolni a díszt. A locsolásáról sem szabad elfeledkezni, a sekély földdjük hamarabb kiszáradhat. Dolguk végeztével nem mehetnek vissza azonnal a természetbe. Előtte pár napig próbáld fokozatosan a hideghez szoktatni őket. Kicsit körülményesebbnek tűnik, de nem annyira, mint a sok szemét eltüntetése a földünkről.

ADL - Debrecenimami

Fotók: Deli Adél

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Miért vízkeresztkor szedjük le a karácsonyfát?

Miért vízkeresztkor szedjük le a karácsonyfát?

A hagyomány szerint a karácsonyi időszak lezárásának napja vízkereszt, január 6-a. Ekkor búcsúzunk az ünnepi díszbe öltöztetett fától. De miért éppen ezen a napon szokás leszedni a karácsonyfát? A válasz a keresztény ünnepkörben, a népi hagyományokban és az új kezdet szimbolikájában rejlik.
Hogyan ünnepelhetitek meg a hóemberek világnapját?

Hogyan ünnepelhetitek meg a hóemberek világnapját?

A hóemberek világnapját január 18-án ünnepelhetjük, és ez kiváló alkalom arra, hogy kreatívan és vidáman töltsük el a napot. Íme néhány ötlet, hogyan lehet ezt a napot emlékezetessé tenni:
Ünnepeld Te is a hóemberek világnapját!

Ünnepeld Te is a hóemberek világnapját!

A hóemberek világnapját január 18-án ünneplik. Azért esett erre a napra a választás, mert a 18-as szám vizuálisan emlékeztet egy hóember formájára: a "1" a kezében lévő seprűre, a "8" pedig a két hógolyóból álló testére.
Nem kérek sokat, csak hogy vigyázz rám! - Így vigyázz rám szilveszter éjjelén!

Nem kérek sokat, csak hogy vigyázz rám! - Így vigyázz rám szilveszter éjjelén!

Tudom hihetetlen, hogy én ennyire félek tőle…, persze, mert te tudod, hogy nem bánt, látod, hogy szép és színes, és fel is készülsz rá, de én nem! Én minden felkészülés nélkül kapom ezeket a hangokat, amire nem úgy reagálok, mint egy ember, hanem szaladok… hogy hová? Nem tudom!
Ugrás az oldal tetejére