Jelenlegi hely

A Helicobacter pylori-fertőzésről dióhéjban

A gyomor emésztőrendszerünk része, a gyomorizmokat többrétegű nyálkahártya védi a fehérjebontó pepszin enzimtől, illetve a rendkívül erős gyomorsavtól. Gondoljunk csak bele mi mindent juttattunk a gyomrunkba nap, mint nap a csípős ételektől kezdve az édességeken át a kemény magvakig, zöldségekig!

De az üres gyomor szintén nagyon sérülékeny! Ahhoz hogy bírja ezt a megterhelést, az ép nyálkahártya, illetve sejtrétegek mellett a megfelelő vérellátás is elengedhetetlen. Nagyjából 30 éve köztudott, hogy a civilizációs betegségnek tartott gyomor- és bélrendszeri fekélyek hátterében is baktériumok állnak. Egy ausztrál orvos páros (Barry J. Marshall és J. Robin Warren) írta le, hogy a Helicobacter pylorinak nevezett kórokozó felelős az emésztőrendszeri gyulladások és az azok talaján kialakult fekélyek nagy részéért, és növeli az emésztőrendszeri tumorok kockázatát is. (Felfedezésükért 2005-ben Nobel-díjjal kaptak!)

A Helicobacter pylori nevű baktérium csak emberről emberre terjed, szinte mindannyiunk szervezetében jelen van. Terjedésének módja nem tisztázott, valószínűleg feco-orális, azaz fertőzött székletből kézzel, élelmiszerekkel kerül a szájüregbe. Jelenléte a szervezetben önmagában nem okoz betegséget, akkor nyer teret, amikor a gyomorban valamilyen más elváltozás van, pl. különböző gyomorhurutok, fekélybetegség, gyomor-bélrendszeri nyiroktumor, gyomorrák. Tulajdonképpen belefúrja magát a gyomornyálkahártyába, hogy kiszabaduljon a savas környezetből. Illetve semlegesíti a savas környezetet, pl. az általa termelt ureáz enzim segítségével. A fertőzöttek csak kb. 10%-ában alakul ki életük során fekély, tehát a betegségek létrejöttéhez számos környezeti és veleszületett tényező együttesen szükséges. (Azonban a baktérium szerepét erősíti, hogy a fekélybetegség előfordulási gyakorisága a Helicobacter pylori átfertőzöttséggel párhuzamosan alakul.) Emiatt a Helicobacter pylori-fertőzöttséget „csak úgy” nem szokás vizsgálni, hanem pl. aktív gyomor- vagy nyombélfekély, atrófiás gyomorhurut esetén vagy tartós gyulladáscsökkentő terápia megkezdése előtt. A diagnózis felállítására jelenleg két elterjedt módszer van: a gyomortükrözés során vett szövetmintát tenyésztik ki vagy ureakilégzési-tesztet végeznek el. Ha a fertőzés gyanúja igazolt, mint a bakteriális betegségeknél általában, antibiotikumkúra javasolt, melyet ezúttal savgátló gyógyszerrel kombinálnak. Ha az első egyhetes kúra nem elegendő, a kezelést meg kell ismételni.

Megjegyzés: az NSAID (nem-szteroid gyulladáscsökkentők)-csoportba tartozó láz- és fájdalomcsillapító gyógyszerek a Helicobacter pylori-hoz hasonló veszélyt jelentenek! Orvosi ellenőrzés és javaslat nélkül eszünkbe se jusson ilyen gyógyszereket szedni!
 

Írta: Kerekesné Tóth Boglárka, tudományos segédmunkatárs (Debrecenimami)

Debreceni Egyetem, Általános Orvostudományi Kar, Biokémiai és Molekuláris Biológiai Intézet

 

A szerző a felmerülő kérdéseket a tothbogi@med.unideb.hu e-mail címen szívesen megválaszolja!

 

Fotók: pixabay.com

 

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Te mivel kapcsolódnál ki? Ünnepeld Te is a lusta napot!

Te mivel kapcsolódnál ki? Ünnepeld Te is a lusta napot!

Ugyan a "lusta nap" hivatalos ünneplése nem létezik, de van egy világszerte elismert nap, amit "Nemzetközi Lusta Napnak" neveznek, és ezt augusztus 10-én ünneplik. Ezen a napon arra bátorítják az embereket, hogy lassítsanak le, pihenjenek, és élvezzék a semmittevést.
5+1 tipp, mit ne felejtsünk el ellenőrizni az utastérben az autós családi utazás előtt

5+1 tipp, mit ne felejtsünk el ellenőrizni az utastérben az autós családi utazás előtt

A nyár közepén járunk, sokan most indulnak nagy családi nyaralásra, jellemzően jól megpakolt autóval – különösen, ha hosszabb időre és messzebbre utaznak. A kalandos utazás azonban veszélyeket is rejthet magában, ha nem megfelelően pakolunk vagy néhány alapvető dolgot figyelmen kívül hagyunk.
Hogy valóban élményekkel teli legyen a nyár!

Hogy valóban élményekkel teli legyen a nyár!

Mostanra már nyakig vagyunk a nagy nyári szünet kellős közepében. Mindenki elképesztően várta, a szülők talán már el is felejtik a holazalvókám-elfelejtettükalogopédiafüzetet-beposhadtazúszáscucc kombinációját, a gyerekeknek pedig egy ideje nem kell a szülők gyengéd (vagy épp agyvérzésközeli hangvételű-keljmárfelmertelkésünk!!!) ébresztésére kelniük. Szóval mit csinálnak? Hát még az ébresztőóra megcsörrenése ELŐTT természetesen közlik, hogy felkeltanaaaap, éhesvagyooook, kakiltaaaaam :D Én nem tudom, hogy vannak kódolva, de egyszerűen félelmetes, hogy a tanév idején 7kor sírva nyalábolom ki az ágyból az ovist, bezzeg a szünidőben 6kor már arcon pörögnek a testvérével együtt… Kis-Kovácsné Vancsa Barbi írása.
Rázva, keverve... jeges tea és kávé italok forró napokra

Rázva, keverve... jeges tea és kávé italok forró napokra

A nagy nyári melegben gyakran úgy érezzük, hogy könnyebb lenne egy kávéval, vagy teával. Forró helyzetekre jól jön néhány jeges korty akár mindkettőből.
Ugrás az oldal tetejére