A jelentkezőknek azt is tudni kell, hogy ősztől már szabályosan működő állami fenntartású középfokú iskolába vagy egyházi iskolákba fognak járni!
A középfokú iskoláknak (középiskola, szakiskola) március 13-án nyilvánosságra kell hozni azoknak a tanulóknak a nevét, akiket az iskola fel kíván venni. Nincs külön értesítés, a tanulóknak el kell menni a választott iskolába és meg kell nézni, hogy rajta vannak-e a kifüggesztett jegyzéken.
Ha a szülő és a tanuló úgy dönt, hogy megváltoztatja a jelentkezés sorrendjét, akkor módosító tanulói adatlapot kell beadnia az általános iskolába. A felvételt hirdető középfokú iskolák április 24-igy megküldik a felvételről vagy az elutasításról szóló értesítést a jelentkezőknek és az általános iskoláknak. Ha tanuló felvételét elutasították, akkor május 2. és 11. között részt vehet a rendkívüli felvételi eljárásban.
Beiratkozás a középfokú iskolákba június 27., 28., 29. napokon lesz az iskola igazgatója által meghatározott időben. Évente kb. 5000 tanulót utasítanak el minden iskolából, ezért ha a tanulót a középfokú felvételi eljárásban sehová sem vették fel, akkor augusztus 31-ig jelentkezhet bármelyik gimnáziumban, szakközépiskolában vagy szakiskolában, ahol van üres férőhely. Ha a tanköteles tanuló végül nem talál magának iskolát, akkor augusztus 22. és 24. között köteles beiratkozni a kötelező felvételt biztosító kijelölt iskolába. Statisztikai adatok szerint évente 1,5-2 ezer az általános iskolát sikeresen befejező tanköteles tanuló nem tanult tovább középfokú iskolában. Eltűntek az iskolarendszerből.
Tankötelezettség
A nemzeti köznevelési törvény 97. § (1) bekezdés szerint: Azok a tanulók, akik tanulmányaikat az iskolai nevelés-oktatás kilencedik évfolyamán a 2011/2012. tanévben vagy azt megelőzően kezdték meg, tankötelezettségük azon tanítási év végéig tart, amelyben a tizennyolcadik életévüket betöltik. Tehát a 2012/2013. tanévtől kezdődően minden általános iskolába járó, és a középfokú iskolák 9. évfolyamára beiratkozott tanuló csak 16 éves koráig tanköteles.
Jelenleg a középfokú iskola dönthet úgy is, hogy a 16. születésnapján eltávolítja az iskolából a nehezen kezelhető vagy nem szimpatikus tanulókat az intézményből.
MSZOE javaslat 16 éves kiskorú tanulók védelmére
Jogszabályban kell előírni, hogy a már nem tanköteles, 16 éven felüli tanulói jogviszonyát csak alapos indok alapján, kizárólag iskolai fegyelmi eljárás keretében lehet megszüntetni, ahol biztosított a tanuló megfelelő védelme, jogi képviselete.
További információ: Magyarországi Szülők Országos Egyesülete (www.mszoe.hu)