A száraz vagy hurutos köhögés – mint bármely más panasz – gyógyszeres kezelése a várandóság hónapjai alatt kiemelt figyelmet és különös törődést igényel. Mielőtt a kismama bármilyen, a házi patikájában előforduló, vény nélkül kapható, netán általa régebben szedett szerhez nyúlna, lényeges konzultálnia a kezelőorvossal vagy a gyógyszerésszel.
A köhögés csillapítása mindig „csak” tüneti kezelés, ami nem szünteti meg az alapbetegséget. A kiváltó ok lehet allergia, bakteriális- vagy vírusfertőzés, asztma vagy tuberkulózis, de akár porbelégzés, gyógyszer-mellékhatás vagy daganat is okozhat köhögést.
Milyen jellegű a kismama köhögése?
A gyógyszeres kezelés előtt lényeges annak az eldöntése, hogy milyen jellegű a köhögés.
A száraz köhögés általában egyes vírusfertőzések velejárója, de okozhatja szállópor belégzése is. A száraz köhögés nem juttat nyálkát, váladékot a felszínre, ugyanakkor kínzó, kellemetlen és zavaró, csillapításra szorul.
Mit tehet a kismama száraz köhögés esetén?
Mielőtt gyógyszerekhez nyúlna a kismama, próbálja meg a panaszait a levegő sós vizes párásításával és bőséges mennyiségű folyadékfogyasztással enyhíteni. Ha nem csillapodnak a száraz köhögés okozta panaszok, mindenképpen orvoshoz kell fordulni, mert a gyógyszertárban biztonsággal alkalmazható köhögéscsillapítót nem tudnak neki ajánlani. Csak a kezelőorvossal való egyeztetést és megfontolást követően kerülhet sor köhögéscsillapító szedésére.
Milyen lehetőségek vannak?
1. A morfin-származékok csoportjába tartozó kodein és dihidrokodein erős köhögéscsillapító hatással rendelkeznek, ugyanakkor mellékhatásként a légzőközpont működését gátolhatják. Erre a nem kívánatos hatásra vezethető vissza az, hogy a megszülető újszülötteknél légzésdepressziót okozhat az anya által a várandóság alatt alkalmazott kodeines vagy dihidrokodeines gyógyszer. A kodeint vagy dihidrokodeint (is) tartalmazó patikaszerek használata – bár egyes termékek vény nélkül is hozzáférhetők – babavárás alatt kerülendő!
2. Egyéb hatóanyagot (prenoxdiazin, dextrometorfán) tartalmazó, akár recept nélkül megvásárolható – az agyi köhögési központban ható – köhögéscsillapítók is rendelkezésére állnak, pl. prenoxdiazin hatóanyagú tabletták, dextrometorfán hatóanyagú szirupok.
Bár a prenoxdiazin magzatkárosító hatására eddig a legkisebb gyanú sem merült fel, a hatóanyag – elővigyázatosságból – várandóság esetén csak orvosi utasításra alkalmazható. Viszonylag kevés az adat a dextrometorfán babavárás alatti alkalmazására vonatkozóan. Egy tanulmány szerint, több mint 500 terhesség alatti dextrometorfán terápia alapján nem tűnik magzatkárosítónak a hatóanyag. Ennyi tapasztalat azonban nem elegendő; figyelembe véve azt is, hogy állatkísérletesen magzatkárosító hatásra utaló jeleket találtak.
3. Jó tudni, hogy a várandóság alatt nem javasolt a köhögéses panaszok orvoslására az ártalmatlannak tűnő zsályás cukorka szopogatása sem, mert a növény kivonatai méhizomzat összehúzódásokat okozhatnak, és esetleg koraszüléshez vezethetnek.
(folytatjuk)
Dr. Budai Marianna PhD
szakgyógyszerész
Forrás: bebikkicsikesnagyok.hu
- A hozzászóláshoz regisztráció és bejelentkezés szükséges