Jelenlegi hely

Többen dolgoznának részmunkaidőben

A Három Királyfi, Három Királylány Mozgalom konferenciáján bemutatták a részmunkaidős foglalkoztatásról szóló országos kutatásuk részleteit. Kiderült, hogy a cégek és a munkavállalók is nyitottak erre a lehetőségre, igény van rá, a cég iránti elkötelezettséget is növelné, és nagymértékben segítené a munkavállalók életét.

A kutatásban a munkáltatók és a munkavállalók véleményét kérték arról, hogy mennyire tartják vonzónak a részmunkaidőt, mekkora igény van rá, és mi akadályozza a kereslet és kínálat egymásra találását. Magyarországon a foglalkoztatottak csupán 5-6%-a dolgozik részmunkaidőben, amivel az európai országok sereghajtói között vagyunk (az európai átlag 20%).

Lerf Andrea kutatásvezető szerint a kérdés azért is aktuális, mert a demográfiai adatok, illetve a külföldi munkavállalás tendenciája miatt érződik a munkaerőhiány, szakemberhiány több területen. A családosok esetében, a kismamák sikeres munkaerő piaci visszaintegrálásában komoly szerepe lenne a részmunkaidős lehetőségeknek. A fiatalok tanulás melletti munkavállalását és a megváltozott munkaképességűek munkába integrálását is segítené.

A válaszokból kiderül, hogy a legtöbben családi okokból választanák a részmunkaidős munkát, főleg a gyermekvállalás miatt és a munka-magánélet összehangolása céljából, de a 45 év felettiek körében fontos szempont az idős szülő, családtag ápolása. A legnépszerűbb a részmunkaidős forma a 2-3 (3-6 éves korú) gyermeket nevelő, házas, magas iskolai végzettségű nők között.

A válaszadók 52%-a szerint nagymértékben segítené az életét ez a lehetőség. Az eredményekből az is látszik, hogy szoros összefüggés van a cég iránti elkötelezettség és a részmunkaidő között: a válaszadók 75%-a lojális az ilyen munkahelyhez.

A munkavállalói oldalon 68%, a munkaadók között 87% válaszolta, hogy a cégüknél elérhető a részmunkaidő lehetősége. A kérdőívet kitöltők 64%-a akkor is szívesen dolgozna részmunkaidőben, ha a jövedelemre nem lenne mindenképpen szüksége.

A jogszabályi keret tehát adott, igény van rá munkaadói és munkavállalói oldalról is, a következő lépés az lehet, hogy egyre több részmunkaidős foglalkoztatás valósuljon meg, a kereslet és a kínálat megfelelő módon találkozzon. Ehhez kellenek még ösztönzők, jó gyakorlatok és példák, biztonsági keretek mindkét fél számára. Lerf Andrea szerint meghatározó szempont a bizalom kialakítása a cég és a dolgozó között, normális munkahelyi kultúra, megfelelő mentalitás és hozzáállás.

Halász Kinga, Budapestimami

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Hogyan segíthetünk a rászorulóknak? - Tippek nem csak az ünnepi időszakra

Hogyan segíthetünk a rászorulóknak? - Tippek nem csak az ünnepi időszakra

A rászorulók támogatása nemcsak karácsonykor, hanem egész évben fontos, de az ünnepi időszak különösen jó lehetőséget teremt a segítésre. Hoztam pár ötletet, hogy milyen módokon tehetünk jót:
Hogyan maradjunk energikusak a téli hónapokban? - Tippek a tél okozta fáradtság ellen

Hogyan maradjunk energikusak a téli hónapokban? - Tippek a tél okozta fáradtság ellen

A téli hónapokban gyakran tapasztalható fáradtság és energiahiány a hideg időjárás, a rövid nappalok és a kevesebb napfény miatt alakul ki. Az alábbi tippek segíthetnek, hogy energikusabbnak érezd magad ebben az időszakban:
Apák a gyermeknevelésben

Apák a gyermeknevelésben

Hogyan élhetik meg valóban a szülőséget az édesapák?
Már látogatható a Vörsi Betlehem

Egy kicsi falu különleges látnivalója – Idén is látogatható a Vörsi Betlehem

Tudtad, hogy egy Balaton melletti kis faluban látható Közép-Európa legnagyobb betleheme? Idén 75. alkalommal építette fel Vörsön a falu apraja-nagyja Jézus születésének pillanatát megörökítő bibliai jelenetet, aminek csodájára járnak a világ minden részéről.
Ugrás az oldal tetejére