Jelenlegi hely

Terhesség jelei - Honnan ismerhető fel a terhesség?

A terhesség jelei nagyjából 4 hetes kortól jelentkezhetnek. Vannak kismamák, akik már korábban is észrevesznek magukon bizonyos változásokat, ezek nagyon korai jelei a terhességnek. Egyes leendő anyukák még a menstruációt megelőző tüneteknek tudják be. Amikor a menstruáció kimarad, a terhesség már 4 hetes. A menzesz több ok miatt is kimaradhat, de mindenképpen érdemes tesztet csinálni, hogy kiderüljön, ha a várandósság a kimaradás oka.

Terhesség jelei

A terhesség egyértelműen észlelhető jele a havi vérzés elmaradása. Jelentkezhet ugyan kevés vérzés áldott állapotban is a menzesz várt idejében, de ennek a jellege eltér a menzesztől. A fogantatást követően a menstruáció kimaradásáig sokan számolnak be enyhe alhasi görcsökről, egyoldali szúró érzésről, mellek érzékennyé válásáról.

A manapság beszerezhető terhességi tesztek eltérő érzékenységűek, van, amelyik már a menzesz várható ideje előtt 2-3 nappal is képes kimutatni a terhességet. A terhesség kezdeti szakaszában a közérzet megváltozhat. Jelentkezhet émelygés, hányinger és hányás is, főként reggel, de egyes kismamáknál bármely napszakban előfordulhat.

1 hetes terhesség jelei

A várandósok legnagyobb része már 5-6 hetes terhes, amikor a terhesség egyértelmű tüneteit tapasztalja. A terhesség tünetei az 1. héten leginkább a menstruációhoz köthető tünetekben mutatkoznak meg:

  • enyhe hasi görcsök
  • pecsételő vérzés
  • hangulatingadozás
  • mellek érzékenysége
  • fáradtság

A megtermékenyülés után körülbelül 4 nappal kezdi a szervezet a HCG hormon termelését, mely a vizeletből és vérből is kimutathatóvá teszi a terhességet egy bizonyos koncentráció elérése után.

2 hetes terhesség jelei

Ekkor következik be a peteérés, ha pedig az érett petesejtet megtermékenyíti egy spermium, bekövetkezik a fogantatás. Az ovuláció környéki jellegzetes tünetek lehetnek:

  • alhasi fájdalom
  • mellek érzékenysége
  • emelkedett testhőmérséklet
  • fehér hüvelyi folyás

3 hetes terhesség jelei

Terhességnél a megtermékenyített petesejt a méhnyálkahártyába beágyazódik. A beágyazódást kísérheti enyhe vérzés, ami 1-2 napig tart. Ez járhat még akár egyszeri szúró alhasi fájdalommal, vagy vissza-vissza térő kisebb szurkáló érzéssel is. A megtermékenyülés után megemelkedik a szervezet progeszteron szintje. Ennek hatására nem jelentősen, de megemelkedik a testhőmérséklet.

4 hetes terhesség jelei

Terhességi teszttel a terhesség már a 4. héten kiderülhet (teszt érzékenységtől függ). Ekkor már megmutatkozhatnak tipikus terhességi tünetek is, bár egyénfüggő, van, akinél korán jelentkeznek, van, akinél csak később és nem feltétlenül mindegyik. A 4 hetes terhesség jelei lehetnek:

  • mellek fokozott érzékenysége
  • székrekedés
  • nagyfokú fáradtság
  • émelygés, fejfájás

Terhesség egyéb tünetei

A legtöbb kismama a 6. hét körül érzi először az émelygést, hányingert. Bizonyos ételeket megkívánhat a várandós hölgy, de ugyanígy undorodhat is, ezért a szagokkal, ízekkel érdemes óvatosabban bánni.

A terhesség tüneteit számba véve gyakori, hogy nem csupán a testhőmérséklet emelkedik, de az alvásigény is. Sok áldott állapotban lévő hölgy számol be állandó fáradtságról, hirtelen megemelkedett alvás- pihenés igényről. A hormonváltozások hatására a mellek érzékenyebbek lesznek, a bimbóudvar sötétebbé válhat. A hormonváltozások magukkal hozzák a hirtelen hangulatingadozások megjelenését is, ez sok esetben a terhesség egész ideje alatt megmaradhat.

A székrekedés megjelenése is tipikus terhességi tünetnek mondható, szintén hormonális okokra vezethető vissza. A béltartalom lassabban távozik, ezért nagyon fontos a rostban gazdag táplálkozás és a bőséges folyadékbevitel.

A terhesség első harmadában az alhasi vérbőség miatt sokan éreznek folyamatos vizelési ingert, továbbá a hüvelyváladék mennyisége is megnőhet.

Előfordulhat, hogy a megtermékenyített petesejt nem a méhüregen belül ágyazódik be, ebben az esetben méhen kívüli terhességről beszélünk. A kimaradt menzesz utáni barnás vérzés, a hasi fájdalom, húzó deréktáji vagy végbél fájdalom is lehet a méhen kívüli terhesség tünete, azonnali orvosi beavatkozást igényel!

Mellbimbók és szeméremajkak változása

A mellek érzékenysége a korai terhességi tünetek közé tartozik. A mellek nőnek a terhesség alatt, a mellbimbók pedig sötétebbek lesznek a bimbóudvarral együtt. Ezek hormonális hatásokra következnek be, a mell már a 3. hónap környékén kolosztrumot (előtejet) kezd termelni.

Kevés szó esik róla, de a terhesség alatt a vérbőség és a hormonális hatások eredményeként a szeméremajakak megduzzadhatnak, érzékenyebbé válnak.

Emlők mérete

Már a 6.-8. hét körül észreveszik a kismamák, hogy a mellek nagyobbak, és ez a növekedés folytatódik a terhesség alatt. Nem ritka, hogy akár 2 méretet is változik a mell, pozitív irányba. Viszketés is jelentkezhet, de ennek csak a bőr nyúlása az oka. A duzzadtabb melleken a bőr alatti erek is láthatóvá válnak egyéntől függően.

Hüvelyváladék

A fehér színű, áttetsző hüvelyváladék egészséges, mennyisége viszont nőhet ovuláció, szexuális együttlét előtt vagy terhesség alatt. A mennyiségi növekedés egyértelműen lehet terhességi tünet is!

Ha kellemetlen szagúvá vagy furcsa állagúvá válik, esetleg a színe megváltozik, fertőzés is állhat a háttérben, mindenképpen orvoshoz kell fordulni vele! Bakteriális vagy gombás fertőzés is lehet mögötte, amit kezeltetni kell!

Vérnyomás változása

A vérnyomás emelkedése is a terhességi tünet lehet.  120/80 Hgmm érték felett fokozott odafigyelésre van szükség. A szakemberek sem tudják a pontos kiváltó okot, de valószínűsítik, hogy a méhlepény kisereinek károsodása és a magzati sejtek anyai szervezetben történő megjelenése állhat mögötte.

A terhességi magas vérnyomást kezelni szükséges, hiszen a szövődmények a kismama és a baba számára is veszélyt hordoznak.

Szponzorált tartalom

Az információk változhatnak, érdeklődj a megadott elérhetőségeken!
Pontatlanságot találtál? Itt jelezheted nekünk!

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Hogy kerüljük el a karácsonyi túlevést?

Hogy kerüljük el a karácsonyi túlevést?

Az ünnepi ételek és desszertek bősége sokunk számára kihívást jelent. Hogyan élvezhetjük ki az ünnepi asztal örömeit anélkül, hogy túlevésbe csúsznánk? Völgyesi Anett, funkcionális táplálkozási tanácsadó hasznos tippeket hozott nekünk, hogy meg tudjuk tartani a mértéket, miközben élvezhetjük is a finom falatokat.
Címlap Édesítsünk természetesen, cukor nélkül

Édesítsünk természetesen, cukor nélkül

A fogyókúrázóknak vagy friss életmódváltóknak gyakran éppen a cukor és az édes ízek hiányoznak a legjobban. Az ünnepi időszak közeledtével mindannyian szeretnénk valami finomsággal megörvendeztetni szeretteinket, miközben egyre többen keresünk egészségesebb alternatívákat. Hogyan lehet édességeinket és desszertjeinket természetes módon, cukor nélkül elkészíteni anélkül, hogy kompromisszumot kötnénk az ízélmény terén? Ehhez hozott Nektek most tippeket Völgyesi Anett, funkcionális táplálkozási tanácsadó, sportedző.
Aki kicsiben tervez, előbb-utóbb nagyban is fog: bakancslista a téli szünetre

Aki kicsiben tervez, előbb-utóbb nagyban is fog: bakancslista a téli szünetre

A bakancslista is egy élettervezési módszer, kicsit játékosabban, de tervezésre ösztönöz. Jó módszer a gyerekek és magunk előre tervezésre szoktatására.
Karácsonyi fényárban úszó csodaházak, avagy a legszebb karácsonyi kiránduló helyek

Karácsonyi fényárban úszó csodaházak, avagy a legszebb karácsonyi kirándulóhelyek

Karácsony gondolatán, nincs az a fényár, amitől besokallnék, még ha az egész ország egy csillogó villogó nagy meseházzá öltözne, én azt is gyönyörűnek látnám. Lassan a porták ünnepi kivilágításba borulnak, ám vannak, akik igazán kiemelkedő módon öltöztetik fel házaikat, és turistalátványossággá növik ki magukat kicsik és nagyok örömére egyaránt.
Ugrás az oldal tetejére