Jelenlegi hely

Új terápiás lehetőség az ekcémás, atópiás betegségek terén

Egyre több gyerekes család ismerkedik meg az atópiás dermatitisszel vagy az ekcémával. A jó hír, hogy nemcsak őket, de szerencsére a Debreceni Egyetem Bőrgyógyászati Allergológiai Tanszékét is foglalkoztatja a téma, az atópiás ekcéma új terápiás lehetőségeit keresik.

Az ekcémák egyik fajtája az atópiás dermatitisz, amely hátterében leggyakrabban allergiás eredetű gyulladás áll. Ez a leggyakoribb bőrbetegségek egyike: mind Európában, mind hazánkban a 18 év alatti korosztály csaknem 20 százalékát érinti. A betegség jellemzően gyermekkorban kezdődik, de nemritkán felnőttkorban is megjelenhetnek a tünetek. A krónikus betegség sokszor 20 éves korra elmúlik, de az esetek nem elhanyagolható részében élethosszig tartó kezelést és rendszeres kontrollt igényelhet. Az orvostudomány számára így az egyik legizgalmasabb kihívás egy olyan terápia kifejlesztése, amely nemcsak tüneti enyhülést, hanem teljes gyógyulást hozhat a kellemetlen bőrbetegségben szenvedőknek.

A legfőbb tünetek a hullámzó intenzitással jelentkező bőrszárazság és viszketés, mely érzést a betegek a bőr vakarásával igyekeznek enyhíteni, ezzel azonban roncsolhatják a bőr védelmi funkcióját, így az elvakart sebek felülfertőződhetnek, illetve további gyulladások alakulhatnak ki, immunreakciók indulhatnak el.

A Debreceni Egyetem Általános Orvostudományi Kar Bőrgyógyászati Allergológiai Tanszékének adjunktusa a szöveti átépülést vizsgálva 2013-ban igazolta, hogy az atópiás dermatitiszben az asztmához hasonló folyamatok mehetnek végbe. A jelenleg Szegedi Andrea tanszékvezető és Gáspár Krisztián irányításával zajló kutatások fókuszában egy, az atópiás dermatitiszben új terápiás módszer bőrre gyakorolt hatásának vizsgálata állt.

A kutatócsoport a szénanáthában és enyhe asztmában korábban már hatékonynak bizonyuló és oki terápiaként használt allergén specifikus immunterápia atópiás dermatitiszben történő alkalmazásának hatásait tanulmányozta. Az egyedülálló kutatás olyan betegek részvételével zajlott, akiknek a szénanáthájuk mellett atópiás bőrgyulladásuk is volt.

Arra kíváncsiak a kutatásokban, hogy az immunterápia, ami szénanátha kezelésére alkalmas, hogyan hat az ekcémára, milyen változásokat eredményezhet a bőr fizikai-kémiai védelmi funkciójában, emellett vizsgálták az immunológiai hatások mechanizmusait is. A gyakori bőrbetegség kezelésében hatásos lehet a szénanáthára kifejlesztett immunterápia – derült ki az egyik kutatásból.

A három éve indult kutatás eredményeit a közeljövőben publikálják a szakemberek, de a részeredményekről már több európai szakmai konferencián beszámoltak.

Az eddigi eredmények alapján elmondható, hogy a szénanáthás tünetek már fél év után javuló tendenciát mutattak, és szignifikáns változás történt a bőrben zajló allergiás folyamatok állapotában is. Továbbá csökkent a bőrön keresztüli vízvesztés, ezáltal a szárazság és a gyulladás is. Összességében olyan változások mentek végbe, amelyek valóban az immunterápia jótékony hatását bizonyítják – foglalta össze a vizsgálati eredményeket Gáspár Krisztián.

Teoretikusan van lehetőség a teljes gyógyulásra, és eredményeik egy újabb lépést jelenthetnek az oki terápia alkalmazásának megvalósítása felé.

A szakember szerint mivel az atópiás dermatitisz kialakulásának hátterében összetett folyamatok állnak, maga a kezelés is komplex, és feltétlenül több ponton kell hatnia ahhoz, hogy igazán hatékony eredményt nyújtson. Továbbá arra biztat mindenkit, hogy legyenek nyitottak és érdeklődjenek kezelőorvosuknál az új terápiák iránt, mivel a Bőrgyógyászati Klinika folyamatosan biztosítja a lehetőséget új gyógymódok megismerésére és a legmodernebb gyógyszerek kipróbálására.

 

Forrás: unideb.hu/sajtóiroda - MM

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

5 apró szokás, amitől kiegyensúlyozottabb lesz a családi élet

5 apró szokás, amitől kiegyensúlyozottabb lesz a családi élet

Van, amikor minden egyszerre történik: a gyerekek beszélnek, a táska nincs bepakolva, a vacsora odakozmál, és persze épp akkor csöng a telefon. Ilyenkor a „kiegyensúlyozott családi élet” kifejezés leginkább egy távoli álomnak tűnik. Pedig nem a nagy, drámai változások segítenek, hanem azok az apró szokások, amik csendben, lassan átrendezik a napjainkat.
5 dolog, amit a természet jobban tanít, mint bármelyik iskola

5 dolog, amit a természet jobban tanít, mint bármelyik iskola

Gyerekkorunkban magától értetődő volt, hogy kint játszunk. Faleveleket gyűjtöttünk, kavicsokat raktunk sorba, vagy csak lestük, ahogy a hangyák jönnek-mennek a járdán. Ma sok gyerek idejének nagy része zárt térben telik: iskola, otthon, képernyő.
A női termékenység titkai

A női termékenység titkai

A fogantatás és a születés misztérium. Ma már mintha ezt elfelejtettük volna. Mintha a nők már nem bíznának a testükben és abban, hogy képesek egy gyermeket a világra hozni. Egyre inkább támaszkodnak a külső hatásokra, orvosi segítségre. A külső hatások miatt is, hiszen a társadalom nyomása és a stresszes környezet egyáltalán nem segít a nyugodt gyermekvállalásban. Sok nő egyre később, gyakran csak a negyvenes éveiben jut el oda, hogy megtalálja a megfelelő párt, akivel családot alapítana, és biztos egzisztenciát is tud maga mögött. A testünk ilyenkor még alkalmas a babavállalásra, de nem mindegy hogy addig hogyan éltünk. Mit történt testünkkel, lelkünkkel.
Egészséges őszi sütik bűntudat nélkül

Egészséges őszi sütik bűntudat nélkül

Az ősz a sült alma, az illatos fűszerek és a sütőtök szezonja nálam, főleg, ha már kint beköszönt a csípős idő. Ilyenkor egy házi sütemény nem csak a testet, de a lelket is felmelegíti. Mit süssünk, ha az őszi ízek élvezete mellett az egészség is fontos szempont számunkra?
Ugrás az oldal tetejére