Jelenlegi hely

Déli ASzC Teleki Zsigmond Mezőgazdasági Technikum, Szakképző Iskola és Kollégium

Cím: 7773 Villány, Mathiász J. u. 2.
Tel.: 72/492-534
Email: teleki.villany@deliaszc.hu 

Webwww.telekiszakkepzovillany.huwww.daszk.hu
Igazgató: Baloghné Szacsuri Ida

BEMUTATKOZÁS

Iskolánk Magyarország legdélibb borvidékének központjában, Villányban található. Iskolánkat 1946-ban alapította az akkori Földművelésügyi Minisztérium. Az elmúlt évtizedekben az intézmény mindvégig megőrizte magas szakmai színvonalát és jó hírnevét. Iskolánkban a gyakorlati oktatás feltételei jónak mondhatók.

Az itt tanuló diákok magasan képzett mérnöktanároktól és oktatóktól kapják meg a szakma elsajátításához szükséges ismereteket, korszerű eszközök segítségével tanulhatják meg választott szakmájuk mesterfogásait.

Az iskola 5 hektár saját szőlőterülettel rendelkezik. Az iskola területén szőlőfajta gyűjteménnyel rendelkezünk, amely bemutatja a borvidék fő fajtáit és az új kísérleti szőlőfajtákat. A gyümölcsös területe 1 hektár. A két üvegház területe 450 m2. Borász oktatóbázisunk európai színvonalú ugyanúgy, mint az iskola laboratóriuma és tantermei. A kollégiumban 3-5 ágyas, külön vizesblokkal és gardróbrésszel szobákban várjuk tanulóinkat.

Iskolánk folyamatosan részt vesz a Város és a Borvidék jeles boros rendezvényeinek szervezésében, lebonyolításában. Villányban október első hétvégéje a Vörösbor Fesztivál ideje.

A Tanpincénk ilyenkor borkóstolóval és pincelátogatással várja a vendégeket. Minden második évben „Bor-Virág” virágkötészeti versenyt hirdetünk. Kertész iskolák diákjai versenyeznek és az elkészült remekművek a Tanpincében megtekinthetők.

Iskolánk tevékenységei

Szakmai középfokú oktatás

Iskolánk az Élelmiszeripar, illetve a Mezőgazdaság és erdészet ágazatban képez szakembereket tanulói jogviszony és felnőttképzési jogviszony keretei között az alábbi szakmákban.

Élelmiszeripar ágazat

Bor- és pezsgőgyártó technikus

Erjedés- és üdítőital-ipari technikus

Erjedés- és üdítőital-ipari termékkészítő

Szőlész-borász

Mezőgazdaság és erdészet ágazat

Kertésztechnikus

     szakmairányok:

  • Dísznövénytermesztő, virágkötő
  • Zöldségtermesztő
  • Gyümölcstermesztő
  • Gyógynövénytermesztő
  • Parképítő és -fenntartó

Kertész

Termelő tevékenység

Iskolánk az oktatás mellett termelő tevékenységet is végez. A tangazdaságban megtermelt zöldségek és gyümölcsök egy részét értékesítjük, egy részét iskolánk konyhája használja fel. Ezen kívül minőségi vörös-, fehér-, és rozéborokat állítunk elő, melyeket szintén értékesítünk.

Vendégfogadás, borkóstolás

A kollégiumunk szerves része a villányi borturizmusnak, egész évben várjuk a vendégcsoportokat, szállást, programokat, borkóstolási lehetőséget biztosítunk vendégeink számára.

Az intézmény feladatellátási helyei:

Déli ASzC Teleki Zsigmond Mezőgazdasági Technikum, Szakképző Iskola és Kollégium; tanügyi épület

7773 Villány, Mathiász János utca 2.

Déli ASzC Teleki Zsigmond Mezőgazdasági Technikum, Szakképző Iskola és Kollégium kollégiuma, bemutatókertje

7773 Villány, Baross Gábor utca 100.

Déli ASzC Teleki Zsigmond Mezőgazdasági Technikum, Szakképző Iskola és Kollégium tanpincéje és palackozója

7773 Villány, Rákóczi Ferenc utca 17.

A szakképző iskolában 3 éves képzésben vehetnek részt a szakmai oktatás e formáját választó fiatalok. Az első év végén a tanulók ágazati alapvizsgát tesznek, ami átjárhatóságot biztosít az ágazaton belül más szakmák, és akár a technikumi képzés felé.

A szakképző iskola a mesterembereket képzi. Annak, aki az iskolában szakmát szerzett, a ráépülő, specializáló szakmai képzéseknek köszönhetően számos lehetősége van a továbblépésre, szakmai ismereteinek magasabb szintre emelésére. Vagyis egy jó szakma ugyanúgy lehetséges karrierutat jelent, mint egy diploma. A jó szakembereket megbecsüli a társadalom. A szakirányú oktatás mind a szakképző iskolában, mind a technikumban elsődlegesen vállalati helyszínen, duális partnereknél valósul meg. Mivel a duális képzőhellyel kötött szakképzési munkaszerződés alapján a tanulókat munkabér illeti meg, már tanulmányaik során rendszeres jövedelemhez juthatnak. A szakképző intézmények első szakmájukat tanuló diákjainak ösztöndíj jár, amelynek egy része egyösszegű pályakezdési juttatásként kerül kifizetésre a szakmai vizsga sikeres teljesítését követően.

A technikumban 5 éves a képzés időtartama. Ebből az első 2 év az ágazati alapoktatás, amelyet a technikumban is alapvizsga zár.

A technikum egyesíti a gimnázium és a szakmatanulás előnyeit. A képzés során matematikából, magyarból, történelemből és egy idegen nyelvből ugyanazt a tananyagtartalmat, ugyanolyan óraszámban kell elsajátítani, mint a gimnáziumban. Ezekből a közismereti tantárgyakból az oktatás érettségi vizsgával zárul. A technikumi tanulmányok végén letett szakmai vizsga ötödik érettségi vizsgatárgyként emelt szintű érettséginek felel meg. A technikum elvégzése után tehát a tanuló egyszerre kapja kézbe az érettségi bizonyítványt és a technikusi oklevelet, valamint még a nyelvvizsga megszerzésére is lehetősége van. Mindez lehetőséget nyújt a felsőoktatásban való továbbtanulásra is.

A tanulóknak a jelentkezéskor tehát elég az ágazatot megjelölniük. A közös ágazati alapok megismerését követően kell csak eldönteniük, hogy mely konkrét szakmát szeretnék a szakképző iskolában 2, technikumban 3 éves szakirányú oktatás során elsajátítani. A szakirányú oktatás cégek közreműködésével, valós munkakörnyezetben megvalósuló duális szakmai oktatás keretében, vagy ilyen lehetőség hiányában az iskola tanműhelyében zajlik.

Okleveles technikusképzés

A felsőoktatási intézménnyel közösen kidolgozott szakmai program alapján folytatott, emelt szintű szakmai tudást biztosító képzés azoknak a jó tanulmányi eredménnyel rendelkező tanulóknak ajánlott, akik tudatosan szeretnék építeni jövőjüket. A tanulók a képzés megfelelő tanulmányi eredménnyel történt teljesítését követően egyenes úton, már megszerzett kreditekkel juthatnak be az adott egyetem szakirányú képzésébe.

Szakmák:

A technikumi és szakképző iskolai oktatásról bővebben ITT!

A 2024/25. évi felvételi tájékoztató ITT!

forrás:telekiszakkepzo.hu

Az információk változhatnak, érdeklődj a megadott elérhetőségeken!
Pontatlanságot találtál? Itt jelezheted nekünk!

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

5 tipp, hogy a szülőség mellett magunkra is maradjon időnk

5 tipp, hogy a szülőség mellett magunkra is maradjon időnk

Szülőnek lenni csodálatos és hálás feladat, ami ugyanakkor számos lemondással és kihívással együtt jár: miközben egy másik emberi lény szükségleteiről gondoskodunk, sokszor érezhetjük úgy, hogy nem jut idő saját magunkra. Ne felejtsük el azonban, hogy az énidőre mindenkinek szüksége van, olykor tehát egy kicsit törődjünk saját magunkkal is.
Hogyan segíthetünk a rászorulóknak? - Tippek nem csak az ünnepi időszakra

Hogyan segíthetünk a rászorulóknak? - Tippek nem csak az ünnepi időszakra

A rászorulók támogatása nemcsak karácsonykor, hanem egész évben fontos, de az ünnepi időszak különösen jó lehetőséget teremt a segítésre. Hoztam pár ötletet, hogy milyen módokon tehetünk jót:
Hogyan maradjunk energikusak a téli hónapokban? - Tippek a tél okozta fáradtság ellen

Hogyan maradjunk energikusak a téli hónapokban? - Tippek a tél okozta fáradtság ellen

A téli hónapokban gyakran tapasztalható fáradtság és energiahiány a hideg időjárás, a rövid nappalok és a kevesebb napfény miatt alakul ki. Az alábbi tippek segíthetnek, hogy energikusabbnak érezd magad ebben az időszakban:
Apák a gyermeknevelésben

Apák a gyermeknevelésben

Hogyan élhetik meg valóban a szülőséget az édesapák?
Ugrás az oldal tetejére