Jelenlegi hely

Koraszülöttnek lenni Baranya megyében

Magyarországon minden 10. gyerek koraszülött. Riasztó ez az adat, ezért jó ha tudjuk, milyen a megyében a koraszülöttek ellátása.

Mikor beszélünk koraszülésről?

A terhesség 40 hétig tart. Ha a baba a betöltött 37. terhességi hét előtt születik, akkor beszélünk koraszülésről. Az életképesség határa a 24. terhességi hét körül van, de az orvosi protokoll szerint minden baba életéért küzdenek, aki bármilyen életjelenséget mutat.
Minél korábbi terhességi korból és minél kisebb súllyal születik egy baba, annál speciálisabb ellátást igényel.

 

 

Hogy áll ezen a téren Baranya megye?

A megyében születő koraszülötteket a Pécsi Tudományegyetem Szülészeti- és Nőgyógyászi Klinikáján működő PIC-ben (koraszülött intenzív osztály) ápolják. Optimális esetben a baba itt születik meg, és nem kell szállítani őt, ami egy koraszülött babának komoly terhelést jelent.
De az osztály jóval nagyobb vonzáskörzettel működik. Somogy és Tolna megyéből is ide kerülnek a pici koraszülöttek, sőt, az is előfordul, hogy az ország távoli pontjáról kell Pécsre szállítani egy-egy babát.

 


Egy 24 hétre született koraszülött, akit édesanyja simogat

 

Magas szakmai színvonal

A pécsi PIC mind szakmailag, mind eszközellátottságban a legjobbak közé tartozik, a sebészeti beavatkozásokat is helyben tudják végezni. Évente átlagosan 300-400 koraszülöttet látnak el, közülük mintegy 100 baba súlya kevesebb, mint 1500 gramm.
Egy ilyen pici koraszülött heteket, de inkább hónapokat tölt a kórházban, mire megerősödik annyira, hogy családjával haza mehet.

A pécsi klinikán az országban elsők között vezették be a kenguru módszert, aminek a lényege, hogy a koraszülött babákat édesanyjuk vagy édesapjuk csupasz mellkasára helyezik, betakargatják, és hagyják így pihenni őket akár órákon keresztül, miközben a szülő egy kényelmes, döntött háttámlájú fotelben fekszik.

A kenguru módszer tudományosan bizonyítottan javítja a koraszülöttek állapotát: javul a légzésük, a keringésük, a vér oxigénellátottsága és még sorolhatnánk.
A kenguruztatott babáknak gyorsabb a súlygyarapodásuk és jobbak az egészséges életben maradási esélyeik is. A kenguruztatás lehetőségét nem zárja ki, hogy a baba lélegeztetőgépen van, infúziót kap, és még jó néhány ellenőrző műszer van rajta. Így, csövekkel felszerelkezve is kikerülhetnek az inkubátorból szüleik mellkasára.

 


Egy koraszülött baba édesapja ujjába kapaszkodva

 

A pécsi PIC-ben jó kezekben vannak a babák. A klinika dolgozói maximálisan támogatják az anyatejes táplálást, megtanítják a szülőknek, hogyan kell ellátni egy koraszülött babát, sőt, bátorítják is őket, hogy kérdezzenek, érdeklődjenek babájuk állapota felől, és legyenek mellette, amikor csak lehet.

A kórház után

A megyében a koraszülöttek kórházi ellátása a legmagasabb szakmai színvonalon zajlik. De a koraszülötteknek speciális igényeik vannak a hazamenetel után is. A szülők a kezdeti megpróbáltatások után újabb kihívással szembesülnek. Nevezetesen, hogy milyen nehéz azokat a holmikat beszerezni, amire egy koraszülött babának szüksége van.

Ha minden rendben, körülbelül 2000 grammal már haza mehetnek a babák. Csakhogy a két kilós babára ruhát kellene adni, méghozzá 44-es méretűt. Az újszülött méretű pelenka még nagy rá, koraszülött méretűt kell beszerezni. A bababoltokban kapható legkisebb cumi sem fér a szájába, ezért speciális koraszülött cumira lesz szüksége. Légzésfigyelő nélkül egy percig sem lehetünk nyugodtak, mert bizony a koraszülöttek fokozottan hajlamosak arra, hogy ne vegyenek levegőt.

                                       
A koraszülötteknek ilyen speciális cumira van szükségük.
A baloldali 24 hetes kortól, a jobboldali 30 hetes kortól használható.

 

Egy korababás anyuka úgy döntött, hogy segít a szülőtársainak azzal, hogy egy helyen megrendelhetővé teszik ezeket a speciális babaholmikat.
Így a koraszülötteket nevelő családok szerencsére már az otthoni időszakra is jobban fel tudnak készülni.

A PICinyke.hu weboldal a pecsimami olvasóinak kedvezményt is biztosít. A pm1607 kuponkód megadása 5% kedvezményre jogosítja a Baranya megyei korababás szülőket.

25+3

Ha a családunkban vagy baráti körünkben koraszülött baba születik, soha ne azt kérdezzük a szülőktől, hogy hány hónapra, hanem hogy hány hétre született? Értékelni fogják a gesztust. Egy hónap ugyanis óriási lépték egy koraszülöttnek.
Az orvosok – és később a szülők is – hetekben számolnak, ami mögé sokszor beszúrják a napok számát is. Így jön ki például a fenti 25+3, ami annyit tesz, hogy a baba 25 hét és 3 nap terhesség után jött világra.

Az információk változhatnak, érdeklődj a megadott elérhetőségeken!
Pontatlanságot találtál? Itt jelezheted nekünk!

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Itt a Veganuár, Te tudod mi az?

Itt a Veganuár, Te tudod mi az?

Ne nevess ki, bizonyára tájékozottabb vagy nálam. Azt hittem sokáig, hogy a Veganuár kifejezés egy, a média által kitalált frappáns elnevezés a diétás januári étkezésre. Míg ki nem derült számomra, hogy egy levédett kifejezés és egy mozgalom.
Télen is kertészkedhetünk? Friss saláták egy virágládából!

Télen is kertészkedhetünk? Friss saláták egy virágládából!

Naná, hogy télen is ehetünk friss salátát! Nem is egy növény kedveli a hűvös időt, ha van egy jó ablakpárkányod van teraszod, kertészkedj!
Az én gyerekem okosabb? Hogyan hat a gyerekekre a más gyerekekkel való összehasonlítás?

Az én gyerekem okosabb? Hogyan hat a gyerekekre más gyerekekkel való összehasonlítás?

Milyen hatással van a gyerekek önbizalmára, ha állandóan másokhoz hasonlítjuk őket? Ha szülőként te is feltetted már magadnak ezt a kérdést, ez a cikk segít megérteni, mit tehetsz gyermekeid egészséges önértékeléséért. - Szalai - Lászlók Kitti pszichopedagógus és tanulásban akadályozottak szakos mesterfokozatú gyógypedagógus, az AStOP – Auditív- Stresszt Oldó program szakértője, a ” Játszva olvass! ” megálmodója és megalkotója írása.
Miért vízkeresztkor szedjük le a karácsonyfát?

Miért vízkeresztkor szedjük le a karácsonyfát?

A hagyomány szerint a karácsonyi időszak lezárásának napja vízkereszt, január 6-a. Ekkor búcsúzunk az ünnepi díszbe öltöztetett fától. De miért éppen ezen a napon szokás leszedni a karácsonyfát? A válasz a keresztény ünnepkörben, a népi hagyományokban és az új kezdet szimbolikájában rejlik.
Ugrás az oldal tetejére